dr Justyna Węglińska
Adiunkt
Adiunkt Instytut Prawa, Ekonomii i Administracji, Katedra Prawa Administracyjnego i Społeczeństwa Obywatelskiego
justyna.weglinska@up.krakow.pl
ORCID: 0000-0003-2196-8881
Adwokat wpisany na listę prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie oraz doktor nauk prawnych. Wcześniejsze doświadczenie dydaktyczne zdobyła podczas prowadzenia zajęć m.in. dla studentów prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Podyplomowych Studiów Akademii Energetyki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz studiów MBA na Uniwersytecie WSB Merito. Dorobek piśmienniczy obejmuje m.in. artykuły z zakresu prawa energetycznego oraz prawa medycznego, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności lekarzy na gruncie prawa cywilnego i karnego. W 2019 r. odbyła wyjazd badawczy na Uniwersytecie Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii. Prelegentka na wielu ogólnopolskich, jak i zagranicznych konferencjach naukowych.
Doświadczenie zawodowe zdobywała w kancelariach prawnych oraz w departamencie prawnym organu administracji rządowej regulującego rynek energetyczny w Polsce, gdzie zajmowała się reprezentacją organu w postępowaniach sądowych, a także czynnie uczestniczyła w procesach legislacyjnych z zakresu prawa energetycznego.
Współwłaścicielka kancelarii prawnej „Węglińscy Adwokaci i Radcowie Prawni” w Warszawie. Przewodnicząca Sekcji Prawa Energetycznego działającej w ramach Sekcji Praktyków Prawa Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.
University of Oxford (Wielka Brytania) – wizyta studyjna (grudzień 2019 r.).
Zajęcie I miejsca w IV Edycji „Konkursu na najlepszą rozprawę doktorską i habilitacyjną z zakresu nauk prawnych” w 2022 r., za rozprawę doktorską pt. „Realizacja bezpieczeństwa prawnego w instytucji odpowiedzialności lekarzy za błędy medyczne”.
Zajęcie II miejsca w „Ogólnopolskim Konkursie im. prof. Lecha Morawskiego na najlepszą pracę magisterską” w 2018 r., praca magisterska pt. „Zasada ochrony zaufania obywateli do państwa i do stanowionego przez nie prawa jako dyrektywa poprawnej legislacji”.
Laureatka nagrody głównej za najlepsze wystąpienie podczas V Ogólnopolskiej Konferencji Aplikantów Adwokackich „Prawo a Nowe Technologie” zorganizowanej przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie w 2019 r., referat pt. „Inżynieria prawa, czyli era smart contracts”.
Dwukrotna laureatka stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe w latach 2015/2016 i 2016/2017.
J. Węglińska, Realizacja bezpieczeństwa prawnego w instytucji odpowiedzialności lekarza za błąd medyczny, C.H. Beck, Warszawa 2022.
J. Węglińska, Glosa częściowo aprobująca do uchwały składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 22 października 2019 r., „Zeszyty Prawnicze” nr 21.3, 2021.
J. Węglińska, Zasada ochrony zaufania obywateli do państwa i do stanowionego przez nie prawa jako dyrektywa poprawnej legislacji, „Prawo w Działaniu” nr 42, 2020.
J. Węglińska, Uprawnienia oraz zakres odpowiedzialności zarządcy sukcesyjnego w kontekście prowadzenia działalności koncesjonowanej, „International Journal of Legal Studies” nr 2, 2019.
J. Węglińska, Prawo stanowione a inne systemy norm społecznych [w:] A. Pogłódek, B. Szmulik, R. Zenderowski (red.), Wprowadzenie do nauki o państwie, polityce i prawie, Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2022.
J. Węglińska, Technologia blockchain w sektorze elektroenergetycznym [w:] G. Materna, J. Król (red.), Szanse i zagrożenia dla uczestników rynku energii, Wydawnictwo INP PAN, Warszawa 2021.